Živé ploty – sázení

Co se sázení živých plotů týče, záleží vždy na jednotlivých odrůdách. Musíme myslet a předem si zjistit jak moc se rostlina rozroste do výšky i do šířky. Tvarované živé ploty je nutné vysadit tak aby před nimi zůstal pás alespoň metr široký. Budeme přeci muset plot stříhat, proto potřebujeme prostor, abychom se dostali ke všem přerostlým větvičkám.
Rostliny můžeme sázet od jara do podzimu. Obyčejně je zakoupíme v květináčích. Před samotnou výsadbou je dobré půdu do hloubky zpracovat a popřípadě přidat hnojiva nebo kompost. Vzdálenost rostlin od sebe volíme podle druhu. Například túje sázíme přibližně osmdesát centimetrů od sebe. Obecně však můžeme říct, že rostliny na volně rostoucí živé ploty můžeme sázet okolo padesáti až sta centimetrů od sebe. Pro živé moderní ploty tvarované by bylo dobré poradit se o vzdálenosti s prodejcem.
Důležitá je i vzdálenost od plotu, ta by měla činit asi padesát centimetrů pro keře do výšky dvou metrů, pro menší stromy asi dva metry a pro velké stromy asi čtyři metry.

Tip: Přemýšlíte, jaká si pořídit garážová vrata? Dnes patří mezi neoblíbenější typy zřejmě výklopná vrata nebo sekční vrata. Vyrábějí se v mnoha rozměrech a také v různých provedeních a s různými pohony vrat. Vybrat si tak můžete vrata, která budou přesně odpovídat Vašim představám.

Péče o živé ploty

Když rostliny zasadíme, je čas je ještě oříznout. Zvláště listnaté stromy je třeba sestříhat razantněji, aby zesílily a získaly mohutný tvar. Dalším krokem je důkladné zavlažení. Postupně s dorůstající rostlinou stále zastřiháváme, aby nabrala na síle.
Pozdější péče je rozdílná u tvarovaných plotů a plotů volně rostoucích. Volně rostoucí živé ploty jsou téměř bezúdržbové. Není potřeba se o ně nijak zvlášť starat. Obzvláště pokud se jedná o neopadavé ploty. U opadavých bychom měli počítat s případným shrabáváním listí na podzim.
Tvarované živé ploty vyžadují větší péči, pokud je chceme udržet pěstěné a stále dobře vypadající. Je nutné je zastřihávat. Tvarované živé ploty zastřiháváme jednou do roka. Používáme buď zahradní nůžky nebo elektrický křovinořez.