Jaké rostliny zvolit na volně rostoucí živé ploty?

Jak jsme si řekli na úvodní straně, existuje řada rostlin, které se dají použít pro živé ploty. Nejoblíbenější u nás jsou určitě túje nebo tisy. Mnoho lidí bude ale jistě znát i krásně kvetoucí tavolník nebo pichlavé cypřiše. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A jaké další varianty kromě těchto ještě máme?

Živé ploty z tújí

Túje je velmi odolný, stále zelený jehličnan. Původem je ze Spojených států a vyskytuje se v nepřeberném množství odrůd a kultivarů. Je známa také pod názvem zerav. V obchodech se prodávají rostlinky různých výšek, převážně kolem třiceti centimetrů a můžeme očekávat, že zhruba za tři až pět let budeme mít na zahradě slušně vzrostlou zeleň. Na živé ploty je vybírána právě pro svoji nenáročnost a rychlý růst. Zejména u novostaveb, kde mají majitelé zájem na tom, aby měli co nejrychleji na zahradě vzrostlou zeleň a zároveň i optické oddělení od okolí. Živé ploty z tújí tak zajišťují soukromí příjemnějším způsobem než zeď. Některé druhy mohou běžně dorůstat výšky 15 metrů. U nás nejpoužívanější je odrůda túje západní. Tvoří se z ní na našich zahradách volně rostoucí ploty.

Živé ploty z tavolníku

Volně rostoucí ploty z tavolníku vypadají nádherně zejména na jaře, kdy tento keř, původem z Asie, rozkvete do překrásných bílých květů. Tavolník dorůstá výšky kolem dvou metrů. Pokud pro svůj živý plot zvolíte tavolník, umístěte ho na slunce nebo alespoň do polostínu. Dobře se mu daří téměř v jakékoli půdě. Živé ploty z tavolníku nejsou navíc nikterak náročné na údržbu, stačí pouze po odkvětu odřezat silnější větve u starších keřů.

Jiné živé ploty

Některé rostliny můžeme stejně dobře použít pro volně rostoucí živé ploty jako pro ploty tvarované. Může se jednat především o jehličnaté dřeviny, jako je tis nebo cypřiš. Jehličnany mají hlavně tu výhodu, že zůstávají celý rok zelené, nemusíme se tak bát odhrabávání listí, toho, že k nám sousedi přes zimu uvidí a navíc nám v zahradě po celý rok bude něco připomínat teplejší roční období.