Jaké rostliny zvolit pro tvarované živé ploty?

Můžeme zvolit opadavé rostliny nebo celoročně zelené rostliny. Z opadavých rostlin je oblíbeným zástupcem na živé ploty habr, který působí velmi přirozeně, ptačí zob ale i tavolník, který lze upravovat nebo nechat volně růst. Typickými rostlinami pro stříhané živé ploty neopadavé jsou, cypřiš, nebo tis.

Živé ploty z ptačího zobu

Ptačí zob je zástupcem listnatého keře vhodného na živé ploty, který pochází z našich končin. Je proto na našich zahradách hojně zastoupen. Dorůstá výšky kolem dvou metrů. Má drobné oválné listy tmavě zelené barvy. Vyskytuje se ve dvou druzích, opadavém a poloopadavém. Ptačí zob není příliš náročný a vydrží i mrazy. Nevadí mu žádné druhy půdy a zvládá slunce i polostín. Velmi snadno se i množí a to pomocí řízků. Hodí se jak pro stříhané ploty, tak ho lze použít i pro ploty volně rostoucí.

Živé ploty z tisu

Pokud si přejeme mít živý plot celoročně zelený, můžeme zvolit tis, který lze zvolit v mnoha variantách stejně jako túje. Velmi běžným druhem tisu je tis červený. Tento druh je odolný, nevadí mu prašné prostředí, snese všechny druhy půd. Stejně dobře zvládá i pozice na slunci nebo naopak stinné místo. Je typický svými měkkými plochými jehličkami, díky kterým „nepíchá“. Stejně jako túje se prodávají rostlinky přibližně dvacet až třicet centimetrů vzrostlé. U tisu si ale musíme dát pozor na to, že je jedovatý.

Živé ploty z cypřiše

Cypřiš v zahradách a živých plotech je možno použít pro barevnou rozmanitost. Pokud nás již unaví mít kolem sebe „jen“ zelenou, můžeme sáhnout po namodralé barvě cypřiše Columnaris, nebo zvolit jinou odrůdu a natónovat si živý plot do žluta s cypřišem Ivonne.

Tvarované živé ploty kolem domu stříháme buď klasickými velkými nůžkami, což může být při větší ploše náročné, ale některé keře ruční stříhání vyžadují, abychom je neponičili. Jiné, jako ptačí zob ale můžeme stříhat křovinořezem.